Jak zacząć przygodę z wędzeniem?

W ostatnich latach znacząco zwiększyła się świadomość dotycząca wpływu produktów żywnościowych na zdrowie człowieka. W obliczu badań i ustaleń lekarzy i dietetyków coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na jakość spożywanego jedzenia oraz sposób jego przygotowywania. Z tego powodu można zaobserwować rosnące zainteresowanie samodzielnym wędzeniem pokarmów.  Na czym polega wędzenie? Wędzenie to, mówiąc krótko, metoda […]

Koszyk - Kup

Jak zacząć przygodę z wędzeniem?

00

W ostatnich latach znacząco zwiększyła się świadomość dotycząca wpływu produktów żywnościowych na zdrowie człowieka. W obliczu badań i ustaleń lekarzy i dietetyków coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na jakość spożywanego jedzenia oraz sposób jego przygotowywania. Z tego powodu można zaobserwować rosnące zainteresowanie samodzielnym wędzeniem pokarmów.  Na czym polega wędzenie? Wędzenie to,...

W ostatnich latach znacząco zwiększyła się świadomość dotycząca wpływu produktów żywnościowych na zdrowie człowieka.

W obliczu badań i ustaleń lekarzy i dietetyków coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na jakość spożywanego jedzenia oraz sposób jego przygotowywania. Z tego powodu można zaobserwować rosnące zainteresowanie samodzielnym wędzeniem pokarmów. 

Na czym polega wędzenie?

Wędzenie to, mówiąc krótko, metoda konserwacji żywności przy pomocy dymu. Tego typu obróbce poddawane są głównie mięsa i ryby, ale także sery, a nawet warzywa i owoce. Dzięki wędzeniu produkty nabierają specyficznego smaku i aromatu, zmienia się również ich kolor. W trakcie tego procesu na żywność oddziałują związki chemiczne zawarte w dymie powstałym na skutek spalania odpowiednich gatunków drewna drzew liściastych.

Przy spalaniu powstaje także ciepło, które sprzyja procesowi konserwacji. Czas wędzenia różni się w zależności od zastosowanej metody. Tak prowadzona obróbka żywności może trwać niespełna godzinę, ale istnieją też metody zakładające kontynuację procesu nawet przez kilka tygodni. 

Jakie są korzyści wynikające z wędzenia potraw?

Pierwotnie wędzenie służyło głównie konserwacji żywności i umożliwiało jej dłuższe przechowywanie. Metoda ta była wykorzystywana na równi z zasalaniem i suszeniem produktów spożywczych. W dobie powszechnie występujących lodówek i zamrażarek nie jest to już tak istotne, nadal stanowi jednak wyraźną zaletę.

Głównymi korzyściami wynikającymi z wędzenia dla współczesnych konsumentów są zdecydowanie charakterystyczne smak i zapach pochodzące od dymu wytwarzanego przy spalaniu odpowiednich rodzajów drewna. Wśród innych zalet wędzenia wymienia się także zwiększenie wartości pokarmowej produktów na skutek ich obsuszenia. Ten typ obróbki uznawany jest obecnie za proces służący uszlachetnianiu żywności.

Wymagania, jakie trzeba spełnić przed rozpoczęciem wędzenia 

Do rozpoczęcia przygody z samodzielnym wędzeniem potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt, czyli wędzarnia. Nie jest to jednak jedyne, czego potrzebujemy. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu wędzarniczego, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie o to, czy posiadamy odpowiednie warunki do jego użytkowania. Po pierwsze trzeba mieć dostęp do ogrodu lub działki, gdzie można ustawić wędzarnię, trudno bowiem wyobrazić sobie wędzenie w mieszkaniu lub na balkonie. Dobra wiadomość dla amatorów wędzenia jest jednak taka, że nowoczesne wędzarnie z pokrywami są niewielkie, ustawne i, co ważne, przenośne, dzięki czemu nie potrzebujemy wielkiej przestrzeni i możemy bez trudu zmieniać ich położenie wedle uznania.

wędzarnia z pokrywą

Sprzęt do wędzenia 

Gdy już zdecydujemy, że posiadamy odpowiednie warunki do wędzenia, trzeba zaopatrzyć się we właściwe urządzenie wędzarnicze. Można oczywiście zdecydować się na wybudowanie wędzarni, jednak bardziej wskazany jest zakup łatwej w obsłudze przenośnej wędzarni z pokrywą. Producenci oferują swoim klientom różne typy wędzarni z pokrywami – na przykład wędzarnie metalowe, gazowe lub wędzarnie lokomotywy – spośród których można wybrać model najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.

Zalety współczesnych wędzarni z pokrywami

Współczesne wędzarnie z pokrywami posiadają najczęściej koła, których duża średnica ułatwia przesuwanie nawet po nierównym terenie i umożliwiają dowolne aranżowanie ogrodu oraz schowanie urządzenia, gdy nie jest ono używane. Wiele modeli łączy w sobie także funkcje grilla, co dodatkowo ogranicza zużycie miejsca. Wędzarnie z pokrywami posiadają wbudowane termometry umożliwiające monitorowanie temperatury oraz regulację wentylacji dla zapewnienia lepszej kontroli i uzyskania najwyższej jakości produktów.

Dużą wygodę użytkowania zapewnia także misa paleniskowa, dzięki której łatwo jest utrzymać czystość i porządek na stanowisku pracy.

Skąd czerpać wiedzę na temat wędzenia? 

Wiedzę na temat tego, jak rozpocząć przygodę z samodzielnym wędzeniem, można zdobywać z różnych źródeł. Istnieją książki, po które można sięgnąć w poszukiwaniu przepisów oraz wskazówek dotyczących całego procesu. Poza książkami istnieje oczywiście szeroka gama stron internetowych poświęconych wędzeniu. Łatwo znaleźć platformy dzielące się z czytelnikami przepisami, metodami i szczegółowymi wytycznymi.

Platformy te często polecają także odpowiednie maszyny do wędzenia i informują o tym, gdzie można je nabyć. Dla prawdziwych fascynatów wędzenia powstały grupy zrzeszające amatorów tego typu przygotowywania potraw, w obrębie których użytkownicy wymieniają się doświadczeniami i dają sobie wskazówki dotyczące całego procesu.