Zamienniki cukru – zdrowe słodycze

Coraz więcej osób jest świadomych, że cukier negatywnie wpływa na organizm człowieka. Wielu z nas zrezygnowało ze spożywania słodyczy, które powszechnie uważane są za niezdrowe i jest w tym sporo racji. Sacharoza składa się z cukrów prostych, które powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych wpływa na rozregulowanie hormonów, które […]

Koszyk - Kup

Zamienniki cukru – zdrowe słodycze

00

Coraz więcej osób jest świadomych, że cukier negatywnie wpływa na organizm człowieka. Wielu z nas zrezygnowało ze spożywania słodyczy, które powszechnie uważane są za niezdrowe i jest w tym sporo racji. Sacharoza składa się z cukrów prostych, które powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych wpływa na rozregulowanie hormonów, które odpowiadają za...

Coraz więcej osób jest świadomych, że cukier negatywnie wpływa na organizm człowieka.

Wielu z nas zrezygnowało ze spożywania słodyczy, które powszechnie uważane są za niezdrowe i jest w tym sporo racji. Sacharoza składa się z cukrów prostych, które powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych wpływa na rozregulowanie hormonów, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w naszym organizmie.

Skutkiem tego jest wzrost apetytu, szczególnie na słodkie produkty, związany z rozregulowaniem gospodarki hormonów trzustki, co może prowadzić do otyłości i cukrzycy.

Sklepowe słodycze – czy są szkodliwe dla zdrowia? 

Sklepowe słodycze, oprócz dużej ilości białego cukru, zawierają również szkodliwe tłuszcze utwardzone, które także negatywnie wpływają na zdrowie i kondycję naszego organizmu. Nic dziwnego, że tak głośno mówi się o szkodliwości cukru, który w dużych ilościach dodawany jest do słodyczy i napojów. Dochodzi do tego zazwyczaj bardzo zły skład tego typu produktów, który opiera się na węglowodanach prostych i tłuszczach.

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba całkowicie wyeliminować słodkości z naszego życia. Dużo osób nie wyobraża sobie dnia bez kawałka czekolady lub batonika i absolutnie nie jest konieczna całkowita rezygnacja z tego typu produktów. W sklepach coraz częściej można kupić słodycze, które nie zawierają białego cukru.

Zazwyczaj słodzone są one zamiennikami sacharozy. Warto jednak dokładnie czytać skład kupowanych produktów, gdyż niektóre tylko z pozoru wyglądają na zdrowe. Niektóre słodziki są podobnie szkodliwe, jak cukier, i warto mieć to na uwadze.

Zamienniki cukru – jakich słodzików używają często producenci?

Bardzo powszechnie używanym przez producentów słodzikiem, który często stosowany jest jako zamiennik cukru, jest maltitol. Posiada on mniejszą ilość kalorii w porównaniu do sacharozy i bardzo często używany jest w produkcji ciastek lub batoników “bez cukru”. Maltitol nie jest jednak najlepszym zamiennikiem cukru, choć bez wątpienia ma lepsze wartości odżywcze niż sacharoza.

Innymi często spotykanymi słodzikami są aspartam i sukraloza, które również można znaleźć w składzie sklepowych słodyczy. Oba te słodziki nie są metabolizowane przez organizm człowieka, dlatego często stosowane są do produkcji napojów “zero kalorii”.

Należy jednak pamiętać, że produkty te nadal nie należą do najzdrowszych i nie można ich spożywać w nadmiarze. Słodziki te mają działanie przeczyszczające, przez co powinno się je spożywać z umiarem.

Zazwyczaj słodycze słodzone maltitolem, aspartamem lub sukralozą są tylko nieco lepszą alternatywą dla produktów słodzonych sacharozą – nadal nie stanowią zdrowego zamiennika słodyczy i trudno nazwać je zdrowymi.

Jakie alternatywy dla białego cukru są najzdrowsze? 

Bardzo popularnym zamiennikiem cukru jest ksylitol, który posiada niższy indeks glikemiczny i doskonale nadaje się do codziennego spożywania. Cukier brzozowy świetnie nadaje się do słodzenia owsianek i innych dań, które najlepiej smakują na słodko.

Minusem jest jednak jego cena, która wydaje się dość wysoka. Warto jednak zaznaczyć, że ksylitol jest jednym z najlepszych zamienników cukru – pozytywnie wpływa na organizm i idealnie nadaje się dla cukrzyków.

Cukier brzozowy ma o 40% mniej kalorii niż sacharoza. Jego dodatkowym atutem jest smak, który jest bardzo zbliżony do białego cukru. Słodycze słodzone ksylitolem są w smaku nie do odróżnienia od produktów słodzonych sacharozą.

zdrowe słodycze

Inną, naturalną alternatywą dla sacharozy są daktyle, które często używane są w produkcji zdrowych batoników. Daktyle są słodkie, smaczne i nadają się również dla dzieci. Batoniki słodzone daktylami zazwyczaj nie zawierają również zbóż i składają się z samych orzechów i suszonych owoców. Bezglutenowe słodycze są zatem wspaniałą opcją dla dzieci, które często zmagają się z alergiami pokarmowymi.

Wielu rodziców stara się, aby ich pociechy nie jadły sklepowych słodyczy, ale maluchy znane są z tego, że kochają słodki smak. Bezglutenowe przekąski dla dzieci są zatem wspaniałą opcją i stanowią zdrowe uzupełnienie diety.

W sklepach ze zdrową żywnością jest wiele zdrowych zamienników słodyczy, które słodzone są ksylitolem, daktylami lub sokami owocowymi. Lizaki, musy owocowe i żelki to produkty, które dzieci uwielbiają. Warto zatem postawić na zdrowe słodycze, które uszczęśliwią malucha i jednocześnie nie zaszkodzą jego zdrowiu.