Położenie glazury w kuchni

Do położenia glazury nie musimy wzywać fachowca, szczególnie jeśli podłoże, na którym chcemy je położyć jest równe. Nowoczesne materiały i narzędzia oraz gotowe zaprawy klejące znacznie ułatwią pracę. Jak zacząć układanie glazury? Drewnianą listwę przykręcamy do ściany tak, aby jej górna krawędź pokrywała się z narysowaną poziomą linią. Pod oknem układamy całe kafelki (w rzędzie […]

Koszyk - Kup

Położenie glazury w kuchni

00

Do położenia glazury nie musimy wzywać fachowca, szczególnie jeśli podłoże, na którym chcemy je położyć jest równe. Nowoczesne materiały i narzędzia oraz gotowe zaprawy klejące znacznie ułatwią pracę. Jak zacząć układanie glazury? Drewnianą listwę przykręcamy do ściany tak, aby jej górna krawędź pokrywała się z narysowaną poziomą linią. Pod oknem układamy całe kafelki (w rzędzie do końca...

Do położenia glazury nie musimy wzywać fachowca, szczególnie jeśli podłoże, na którym chcemy je położyć jest równe. Nowoczesne materiały i narzędzia oraz gotowe zaprawy klejące znacznie ułatwią pracę.

Jak zacząć układanie glazury?

Drewnianą listwę przykręcamy do ściany tak, aby jej górna krawędź pokrywała się z narysowaną poziomą linią. Pod oknem układamy całe kafelki (w rzędzie do końca ściany). Potem ustalamy, na jaki wymiar trzeba przyciąć płytki dolnego rzędu. Granicę dolnego pasa płytek wyznaczamy kilka milimetrów powyżej blatu kuchennego. W tym miejscu przykładamy poziomnicę, od której odrysowujemy linię. Linia ułatwi równe ułożenie płytek.
Przycinamy płytki przeznaczone na dolny rząd maszynką do cięcia glazury.

Planujemy rozmieszczenie płytek wokół okna. Glazura wygląda ładnie, kiedy kafelki są ułożone symetrycznie. Naklejamy ją więc, posuwając się od środka parapetu ku jego końcom. Puste miejsca przy brzegach zaklejamy przyciętymi kawałkami płytek. Przygotowujemy zaprawę klejącą. Gładką stroną pacy nakładamy na podłoże warstwę zaprawy grubości około 5 mm. Zachowuje ona świeżość przez 10-15 minut, dlatego smarujemy nią tylko taką powierzchnię, na której zdołamy w tym czasie położyć 6-10 płytek. Aby warstwa kleju była równa na całej powierzchni, „rozczesujemy” ją zębatą stroną pacy. Kładąc płytkę najpierw osadzamy na kleju jej krawędź, następnie dociskamy całą jej powierzchnię do podłoża. Dzięki temu nie będzie się przesuwała. Aby zachować równomierne odstępy między płytkami, oddzielamy je od siebie krzyżykami dystansowymi.

Nakładanie glazury
Pod oknem mocujemy najpierw górny rząd glazury, następnie dolny – złożony z odpowiednio przyciętych płytek. Potem przyklejamy glazurę na pozostałej powierzchni. Tam gdzie są otwory (gniazdka elektryczne) nie kładziemy zaprawy. Fragmenty płytek, które przykleimy wokół otworów, wytniemy po ułożeniu glazury na pozostałej powierzchni. Otwory okrągłe wycinamy wiertarką ze specjalną nasadką – otwornicą. Otwory o nieregularnych kształtach wykrawamy obcęgami lub piłką do glazury. Po położeniu płytek, patyczkiem lub grubym drutem usuwamy spomiędzy nich nadmiar kleju. Po co najmniej 24 godzinach zmywamy glazurę gąbką obficie nasączoną czystą, letnią wodą. Potem nakładamy na glazurę fugę. Wcieramy ją między płytki gumową pacą. Aby dokładnie wypełnić szczeliny, glazurę pocieramy na krzyż. Kiedy fuga przyschnie, jej nadmiar usuwamy przyrządem do wygładzania spoin lub tępym końcem ołówka. Gdy stwardnieje, zmywamy płytki gąbką nasączoną wodą.

Jak przygotować klej i fugę?

Klej w postaci suchego proszku kupujemy w sklepie z materiałami budowlanymi. Proszek mieszamy z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu aż do uzyskania gęstej, jednolitej pasty. Używamy do tego mieszadła zamocowanego w wiertarce elektrycznej. Zanim zaczniemy pracę, sprawdźmy na opakowaniu zaprawy, jak długo schnie. Jeśli krócej niż planowany czas pracy, odpowiednio podzielmy zaprawę.

Czas pracy
Na położenie płytek potrzebujemy 6 godzin. Czas schnięcia zaprawy wynosi 3 godziny. Żeby zaprawa ciągle była świeża, musimy podzielić ją na 2 części. Każdą przygotowujemy tuż przed rozpoczęciem kolejnego etapu pracy. Fugę robimy w taki sam sposób jak klej.