Jak wybrać dobry blender?

To jedno z coraz bardziej docenianych urządzeń kuchennych. Blender pozwala na dokładne rozdrobnienie potraw, tak by przygotować zupę-krem, posiekać orzechy czy zmielić migdały. Jednak, jak to często bywa, blender blenderowi nierówny. Jak wybrać najlepsze urządzenie? Podstawowe typy: blender ręczny i kielichowy Blendery dzieli się przede wszystkim na ręczne i kielichowe. Ręczne składają się z podłużnego […]

Koszyk - Kup

Jak wybrać dobry blender?

00

To jedno z coraz bardziej docenianych urządzeń kuchennych. Blender pozwala na dokładne rozdrobnienie potraw, tak by przygotować zupę-krem, posiekać orzechy czy zmielić migdały. Jednak, jak to często bywa, blender blenderowi nierówny. Jak wybrać najlepsze urządzenie? Podstawowe typy: blender ręczny i kielichowy Blendery dzieli się przede wszystkim na ręczne i kielichowe. Ręczne składają się z...

To jedno z coraz bardziej docenianych urządzeń kuchennych. Blender pozwala na dokładne rozdrobnienie potraw, tak by przygotować zupę-krem, posiekać orzechy czy zmielić migdały. Jednak, jak to często bywa, blender blenderowi nierówny. Jak wybrać najlepsze urządzenie?

Podstawowe typy: blender ręczny i kielichowy

Blendery dzieli się przede wszystkim na ręczne i kielichowe. Ręczne składają się z podłużnego uchwytu, w którym mieści się silnik, oraz wymienialnych końcówek. Do tego często dołączony jest wysoki pojemnik, w którym można miksować jedzenie. Zaletą blendera ręcznego jest jego mobilność – urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca, można też użyć go w niemal każdym rodzaju naczynia. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na wysokość krawędzi naczynia czy garnka, tak by uniknąć zachlapania wszystkiego wokół.

blender-10933_640

Blendery ręczne bardzo często mają wymienialne końcówki – oprócz końcówki z dwoma, trzema czy nawet czterema ostrzami, które rozdrabniają jedzenie, można do rączki dołączyć także trzepaczkę lub szatkownicę. Trzepaczka z powodzeniem ubije jajka, ciasto na naleśniki czy na biszkopt, szatkownica natomiast potnie mięso, orzechy albo warzywa na mniejsze kawałki. Blender kielichowy składa się z podstawy z silnikiem, na którą nakłada się misę czy dzban. Zazwyczaj mają większą moc, ale nie jest to reguła. Nie są tak wygodne jak blendery ręczne, można jednak zmielić w nich większą ilość jedzenia na raz.

Moc, obroty, sterowanie

Te trzy parametry są po typie modelu najważniejsze. O ile model wpływa w głównej mierze na wygodę użytkowania, o tyle te dane mogą już mieć znaczący wpływ na jakość sprzętu i jego trwałość.

blender1

Moc

To określenie maksymalnej wydajność energetycznej. Mówiąc w skrócie, im większa moc, tym dłużej urządzenie może pracować bez przerw. Niska moc pozwoli na mielenie ziół bądź zup warzywnych, ale nie poradzi sobie z orzechami czy kostkami lodu. Moc blenderów ręcznych to 170-800 W, natomiast kielichowych – 100-1500 W.

Obroty

Czyli prędkość wirowania noży na minutę. Maksymalne prędkości to 20 000 obrotów, ale takich osiągów się raczej nie spotyka. Większość producentów daje po prostu możliwość regulacji obrotów za pomocą pokręteł, przycisków czy suwaków. Kilka programów prędkości pozwala dostosować pracę urządzenia do rozdrabnianego produktu.

Sposób sterowania

Najpopularniejszy sposób sterowania to sterowanie manualne, za pomocą przycisków czy pokręteł. W nowocześniejszych modelach dodatkowo można kontrolować sterowanie dzięki elektronicznym wyświetlaczom. Rzadziej spotykane, głównie nowsze modele mają sterowanie elektroniczne – urządzenie samo przyspiesza, zwalania i wyłącza się według ustalonego programu.

Z tymi wskazówkami każdy i każda z Was wie, na co zwrócić uwagę przy wyborze blendera. Nie warto kierować się niską ceną – lepiej zwrócić uwagę na wydajność urządzenia oraz dołączone dodatkowe funkcje czy końcówki.