Dieta Kwaśniewskiego – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Czym jest dieta Kwaśniewskiego? Dieta Kwaśniewskiego (gwoli wyjaśnienia, nie ma ona nic wspólnego z dietą „kapuścianą”, stosowaną przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego) zyskuje coraz więcej zwolenników. Odżywiający się zgodnie z regułami diety wysokotłuszczowej, opracowanej przez doktora Jana Kwaśniewskiego, z zapałem opowiadają o korzyściach z odrzucenia węglowodanów. Od kiedy nie jadam chleba, klusek, ziemniaków i owoców, […]

Koszyk - Kup

Dieta Kwaśniewskiego – wszystko co musisz o niej wiedzieć

00

Czym jest dieta Kwaśniewskiego? Dieta Kwaśniewskiego (gwoli wyjaśnienia, nie ma ona nic wspólnego z dietą „kapuścianą”, stosowaną przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego) zyskuje coraz więcej zwolenników. Odżywiający się zgodnie z regułami diety wysokotłuszczowej, opracowanej przez doktora Jana Kwaśniewskiego, z zapałem opowiadają o korzyściach z odrzucenia węglowodanów. Od...

Czym jest dieta Kwaśniewskiego?

Dieta Kwaśniewskiego (gwoli wyjaśnienia, nie ma ona nic wspólnego z dietą „kapuścianą”, stosowaną przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego) zyskuje coraz więcej zwolenników. Odżywiający się zgodnie z regułami diety wysokotłuszczowej, opracowanej przez doktora Jana Kwaśniewskiego, z zapałem opowiadają o korzyściach z odrzucenia węglowodanów.

Od kiedy nie jadam chleba, klusek, ziemniaków i owoców, czuję się świetnie. Przez trzy miesiące schudłem prawie siedem kilogramów i przestałem chorować – takich opinii można usłyszeć tysiące.

Doktor Jan Kwaśniewski – specjalista medycyny fizykalnej i balneoterapii, przez lata popularyzował żywienie, które sam nazwał optymalnym. O akceptację środowiska naukowego zabiegał bezskutecznie, mimo to dieta zyskiwała coraz więcej zwolenników. W 1987 roku założył Akademię Zdrowia Arkadia. Do optymalnego sposobu żywienia przekonał już ponad dwa miliony Polaków.

Jakie są efekty tej diety?

Efekty były tak rewelacyjne, że myślałem, że jestem na jakichś prochach, no po prostu że oni tam sypią do herbaty narkotyki. Dopiero potem okazało się, że tak działają właściwe proporcje poszczególnych składników pożywienia, tłuszcz poprawia też nastrój – mówił w wywiadach Lech Wałęsa, który odbył kurację odchudzającą w ośrodku optymalnych. O cudownym działaniu tłuszczu mówią wszyscy, którzy stosują tę dietę. Wśród zalet wymieniają nieznaną im wcześniej jasność umysłu, nienaturalną wręcz pogodę ducha i łatwość koncentracji. Wielu twierdzi, że przestały ich nękać choroby. Czy istotnie osoby stosujące tłuszczową dietę stają się szczuplejsze, zdrowsze, inteligentniejsze i bardziej radosne? Jej zwolennicy twierdzą, że tak. Całe zło w cukrze. Zdaniem optymalnych, tłuszcze są niezdrowe tylko wtedy, gdy łączymy je z cukrami. Jeśli odrzuci się produkty mączne i owoce, nawet tłusta golonka jest trawiona bez żadnego problemu i w całości przetwarzana na energię. To cukry sprawiają, że cholesterol, pochodzący na przykład z jaj, odkłada się w naczyniach krwionośnych. Badania przytaczane w biuletynach optymalnych pokazują, że u osób stosujących dietę tłuszczową stwierdza się mniejsze stężenie złego cholesterolu niż u badanych stosujących tradycyjne diety.

Skuteczność diety – fakt czy mit?

Skuteczność tłustej diety potwierdziło badanie przeprowadzone przez uczonych z University of Pennsylvania School of Medicine. Przez rok obserwowali grupę 63 otyłych mężczyzn i kobiet, z których część stosowała dietę wysokotłuszczową, a część niskotłuszczową. Po trzech miesiącach osoby na diecie promowanej przez doktora Kwaśniewskiego schudły 6,6 kg, a pacjenci na diecie niskotłuszczowej tylko 2,6 kg. Przez rok zwolennicy tłustych posiłków zrzucili 4,3 kg, a pacjenci na diecie niskotłuszczowej tylko 2,4 kg. Co więcej, u stosujących dietę wysokotłuszczową po roku stwierdzono wyższy poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL). To prawda, że ludzie stosujący dietę Kwaśniewskiego przestają odczuwać głód, cieszą się lepszym samopoczuciem psychicznym, niespodziewanie odkrywają, że koncentrowanie się nie sprawia im żadnego problemu. Dlaczego tak się dzieje? Naturalnie mózg wykorzystuje do pracy glukozę, czyli cukier. Gdy jej zabraknie (do takiego stanu prowadzi optymalne odżywianie), zaczyna wykorzystywać związki ketonowe (produkty przemiany związków tłuszczowych), które powodują te wszystkie cudowne zmiany. Pamiętajmy jednak, że to nie jest zgodne z fizjologią, taka sytuacja została wymuszona przez znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów.

Można to porównać z przyjmowaniem środków dopingujących, energetyzujących! – alarmuje dr n. med. Magdalena Białkowska, która swoją pracę doktorską pisała właśnie na temat diety wysokotłuszczowej. Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia fenomen szybkiego chudnięcia optymalnych tłumaczą tym, że dieta tłuszczowa jest moczopędna, powoduje więc błyskawiczną utratę wody, ale nie tkanki tłuszczowej. W wątpliwość podawane jest też lecznicze działanie diety. Przykładem mogą być cukrzycy. Znaczne ograniczenie węglowodanów zmniejsza przejściowo zapotrzebowanie na insulinę. Dla nich to silny argument na rzecz diety. Pacjenci zmniejszają więc dawki leków, odstawiają je, a nawet z czasem przestają regularnie badać poziom cukru. Niestety, zmiana nie jest trwała. Po pewnym czasie dochodzi do objawów tzw. niewyrównania cukrzycy.

Stan zdrowia a dieta Kwaśniewskiego

Zdarza się, że osoby te są przyjmowane do klinik diabetologicznych z objawami znacznego pogorszenia stanu zdrowia – ostrzega dr Białkowska. Optymizmu optymalnych nie potwierdzają też żadne badania (poza tymi z Pensylwanii). Wiadomo bowiem, że dieta tłuszczowa nie obniża, lecz podwyższa poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) i prowadzi do miażdżycy zamiast jej zapobiegać. Krytyczne jest także oficjalne stanowisko Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Szczupli i zdrowi? Jeśli osoba odchudzająca się przyjmuje mniej kalorii niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne jej organizmu, to bez względu na skład diety chudnie. Każda dieta niskoenergetyczna odchudza, nie każda jednak daje te same korzyści zdrowotne. W diecie tłuszczowej należy spożywać bardzo małe ilości węglowodanów (do 50 g dziennie), tłuszcze zaś można jeść bez ograniczeń. To jednak tylko teoria. Moje badania wykazały, że pacjenci na tej diecie jedzą bardzo niewiele, także tego, co teoretycznie mogą spożywać bez ograniczeń. Większość osób nie jest bowiem w stanie zjeść dużo np. samego masła, boczku z oliwą itp. Efekt? Mimo że ich menu składa się głównie z tłuszczy, liczba dostarczanych kalorii jest porównywalna z tą, jaką zaleca np. dieta 1000 kalorii.

Bekon

Warto zaufać profesjonalista i skorzystać z usług firmy zajmującej się kateringiem dietetycznego.

Chudną, ponieważ mało jedzą – tłumaczy dr Białkowska. Menu dla odważnych Czy jednak schudnięcie jest równoznaczne z korzyściami zdrowotnymi? Większość lekarzy twierdzi, że nie. Załóżmy, że ktoś przez 5 lat przestrzega w 100% reżimu diety tłuszczowej (zdaniem dr. Białkowskiej, jest to niemożliwe, wszyscy pod-jadają zakazane). W jego organizmie wystąpi niedobór witaminy C, potasu, magnezu, kwasu foliowego, wątroba natomiast będzie osłabiona nadmiarem witaminy A. Przeciwnicy diety dr. Kwaśniewskiego wysuwają naukowe argumenty na szkodliwość tłuszczu. Optymalni je odpierają. Mają wszak wyniki badań mówiące o pozytywnej roli tłuszczów. Kto ma rację? Ostateczną odpowiedź poznamy za kilka lat? niedawno rozpoczęto pierwsze wieloletnie badania.Jeśli więc dziś zaczynamy stosować dietę tłuszczową, to podejmujemy się eksperymentu na własnym organizmie. Wszystkie jego skutki mogą być widoczne dopiero po latach.